1
GALERII
KONTAKT
Cratoni (C) 1993

 

Õlitatud pind toob ilmekalt välja puidu süü ning jätab töödeldava puidu tunduvalt ehedamaks võrreldes lakitud pinnaga. Vale on arusaam, et õlitatud pind ei talu üldse koormust. Vastupidi, vahe lakitud pinnaga on asjaolus, et õli hõõrutakse/immutatakse puidu sisse. Seega, mida rohkem puitu õlitada/hooldada, seda tugevamaks pind muutub ning seda suuremat koormust on ta võimeline taluma. Kui õlitatud pinna sisse tekivad elutegevuse tagajärjel kriimustused, siis jääb puidu pind ikkagi kaitstuks kuna kriimustuse alt tuleb välja õlitatud puit. Õli põhiliseks eeliseks lakitud pinna ees on kindlasti ka kohtparanduste tegemise võimalus. Nimelt võimaldab õli parandada ka ainult teatud üksikuid kohti ilma et parandused näha jääksid.

Miinuseks võrreldes lakitud pinnaga on kindlasti hooldus. Eesti turul müüakse väga palju erinevaid õlisid/õlivahasid, mis nõuavad laias laastus kõik sarnast kuid erinevate materjalidega teostatud perioodilist hooldust. Soovitav õlitatud põranda hooldamise sagedus on esimesel paaril aastal ca
1-2 x aastas ning edaspidi vastvalt kasutusaktiivsusele. Hooldus seisneb põranda korralikus süvapesus ning seejärel uue õlikihiga katmises. Õlitatud põranda igapäevaseid pesu- ja hooldusvahendeid tasuks alati küsida põranda õlitust teostanud firmalt või õlimüüjalt. Ebaõigete hooldusvahendite kasutamine võib põranda väljanägemise ära rikkuda ning kahjustada pealmist kaitsekihti.